Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ukázka z referátu Pygmalion

... okouzluje své okolí, takže nikdo nepochybuje o jejím urozeném původu. Tím však nastává komplikace, Líza se už nemůže vrátit k svému někdejšímu zaměstnání a profesor Higgins už nemá zájem o její další osud. Lízy se ujímá Higginsova matka. Nakonec se však do ní zamiluje chudý mladík Fredy Eynsford-Hill, kterému dá Líza přednost před Higginsem, který by ji rád získal.

Pygmalion není jen dramatem o lidské emancipaci, poukazuje i na lidské předsudky a společenské konvence. Jazyková komika a komediální účinnost zajistili hře trvalou životnost.

 

Na motivy tohoto románu je vytvořen nejúspěšnější muzikál všech dob - v zápětí i film (1964). Film My Fair Lady vydělal brzy po premiéře dvojnásobek výrobních nákladů (17 milionů dolarů). I přes výpravnost a zpěvní složky si zachoval satirický náboj divadelní hry. Květinářka Líza patří mezi londýnskou spodinu. Díky sázce mezi profesorem Higginsem a plukovníkem Pickeringem, kteří jsou zanícenými lingvisty, se její život ze dne na den změní. Higgins chce dokázat své mimořádné pedagogické schopnosti a naučit Lízu spisovné angličtině a vybranému chování tak, aby ji mohl přivést na diplomatický ples. Líza se dobrovolně podvolí logopedickému mučení, ale v průběhu výuky dochází mezi ní a cholerickým profesorem k řadě konfliktů.

 

V původním broadwayském nastudování hrála po boku Rexe Harrisona Julie Andrewsová. Na přání Jacka Warnera byla nahrazena Audrey Hepburnovou. Z dvanácti nominací získal film osm Oscarů - Nejlepší film, herec (Rex Harrison), režie (George Cukor), kamera (Harry Stradling), hudební aranžmá, výprava, kostýmy a zvuk.

Celý referát Pygmalion

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pygmalion není román !! ale drama ...

(Lucie, 4. 4. 2010 0:49)